Artykuły dziecięce do karmienia to jedno, ale znacznie ważniejszą kwestią jest to, co podać swojego dziecku do zjedzenia niemowlęciu, gdy przestanie odżywiać się wyłącznie pokarmem swojej matki? Oczywiście w sklepach jest pod dostatkiem różnego typu obiadków i innych produktów spożywczych przeznaczonych dla najmłodszych. Nietrudno się jednak domyślić, że gotowe dania nijak mają się do naturalnych produktów. Żadne syntetyczne witaminy i minerały nie są w stanie zastąpić tych naturalnie występujących w świeżym pokarmie. Pojawia się zatem pytanie, czym karmić swoją pociechę, aby prawidłowo się rozwijała?
Jakie pożywienie jest odpowiednie dla niemowląt?
W mleku matki znajdują się wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, jednakże wraz z upływem czasu konieczne jest rozszerzenie diety pociechy o nowe produkty. W kobiecym mleku znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, laktoza, laktoferyna, immunoglobuliny, lizozym, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jony wapnia i fosforu oraz czynnik bifidogenny. Tak naprawdę to po przestaniu karmienia dziecka piersią nie powinno się podawać mu mleka obcego gatunku. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby podawanie mu mleka roślinnego, najlepiej samodzielnie przygotowanego przez matkę. Nadal jednak wielu rodziców karmi swoje pociechy mlekiem krowim, przez co dziecko boryka się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego. Są nawet i takie mamy/babcie, które słodzą mleko, co już ma wręcz destruktywny wpływ na dopiero co rozwijający się organizm dziecka.
Ogólnie zaleca się karmić dziecko piersią przez osiem miesięcy jego życia, a w przypadku alergików nawet dłużej. Należy przy tym jednak pamiętać, że kobiecy pokarm powinien stanowić jedyne źródło pożywienia jedynie przez pierwsze pół roku, a następnie należy wzbogacić dietę maluszka o nowe produkty. Do czwartego roku życia nie ma potrzeby podawania dziecku żadnych dodatkowych płynów, ale potem warto już zacząć dawać mu przegotowaną wodę, ziołowe napary czy też słabą herbatę.
Żywienie niemowląt
Zdarza się tak, że konieczne jest wcześniejsze rozszerzenie diety dziecka karmionego wyłącznie mlekiem matki o dodatkowy posiłek. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy to dziecko pomimo częstego karmienia piersią wciąż jest głodne. Zaleca się zrobić to również przy zbyt małym przybieraniu na wadze. Jeśli co miesięczny przyrost masy ciała wynosi poniżej 400 g, warto wzbogacić dietę maluszka. Podobnie jest w przypadku wystąpienia zaparć i przy niedostatecznej produkcji pokarmu. Co zatem powinno pojawić się w diecie pięciomiesięcznego szkraba? Zaleca się wprowadzenie papek jarzynowych i kleiku ryżowego. Można również dołożyć posiłek owocowy. Rekomenduje się przy tym, aby po każdym posiłku – niezależnie od tego czy jest to posiłek warzywny czy owocowy, przystawić na koniec dziecko do piersi. Bardzo ważne jest także to, aby na początek nie przesadzać z ilością nowego pokarmu. Wystarczy podać dosłownie parę łyżeczek. Należy również obserwować dziecko pod kątem reakcji jego organizmu na nowy produkt. Nawet naturalny i bezpieczny pokarm może bowiem okazać się dla dziecka niewłaściwy.