Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Poradniki

Każdy z nas używa laptopa do innych celów, dla jednych stanowi swego rodzaju komputer stacjonarny, dla innych jest gadżetem towarzyszącym człowiekowi każdego dnia. Dla jednej osoby ważniejsze będą mobilne rozmiary, dzięki którym laptop można zawsze mieć przy, dla innych znaczenie będzie miał procesor, czy wydajność. Laptop stał się nieodłącznym elementem naszego życia, jest pomocny w pracy i w domu, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na różne strony, czy programy, dzięki którym porównanie laptopów jest możliwe, a co najważniejsze oceny nie są podyktowane chęcią reklamy danego produktu, a wynikają z cech charakterystycznych dawnego produktu.

Proces wyboru laptopa może być problematyczny, zwłaszcza dla osób, które niezbyt dobrze znają się na sprzęcie elektronicznym, jaki procesor, karta graficzna, czy musi mieć dysk SSD a może ważniejszy jest jego rozmiar? Porównanie laptopów bywa trudne, bo nie zawsze ocena jest tak oczywista, jak nam się wydaje. Dlatego też należy zwrócić uwagę, że na stronach internetowych, gdzie znajdziemy porównanie laptopów też wyróżnia się kilka kategorii.

Porównanie laptopów należy zacząć od tego, jaki przedział cenowy nas interesuje. Ma to duże znaczenie, bo na rynku nie brakuje laptopów, które faktycznie są dobre, ale kosztują ponad 5000 złotych. To dobry początek, który pozwoli nam wykluczyć sprzęt, na który zwyczajnie nas nie stać. Kolejna ważna rzecz, jeśli chodzi o porównanie laptopów to ich specyfikacja. Duże znaczenie ma system operacyjny, to czy laptop w ogóle posiada fabrycznie zainstalowany systemu. Kolejna kwestia to wydajności i osiągi, czyli procesor, pamięć, karta graficzna. Jeśli szukamy komputera do pracy, karta graficzna będzie miała mniejsze znaczenie, ale jeśli zajmujemy się grafiką lub komputer ma służyć do grania, konieczne będzie zakupienie lepszego modelu. Warto też zwrócić uwagę na wartości związane z komfortem użytkowania, a chodzi tutaj wielkość ekranu, rozdzielczość i rodzaj matrycy.

W Internecie nie brakuje stron, na których znajdziemy gotowe już porównanie laptopów. Zestawione w tabeli osiągi danych modeli i ich cena może ułatwić wybór, ale dla poczatkujących łatwiejszym i lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki, która wyszukuje najlepsze modele odpowiadające naszym wymaganiom. Wystarczy, że wybierzemy interesujące nas dane techniczne, określimy przedział cenowy itp. Porównanie laptopów następuje od razu. Oczywiście następnie konieczna będzie analiza, który model faktycznie jest dla nas bardziej odpowiedni. W wielu przypadkach najczęstszym wyznacznikiem jest cena danego modelu. Wiele osób, które nie są biegłe w temacie komputerów kieruje się nie tyle specyfikacją, wydajnością, czy komfortem użytkowania, jak również bezawaryjnością danego sprzętu, a zwraca uwagę na to, jaka jest to firma, jak wygląda komputer, czy jest wystarczająco duży. Porównanie laptopów to najlepsza droga do zakupienia naprawdę dobrego sprzętu, który nie będzie zbytnio awaryjny, aczkolwiek warto zauważyć, że w rzeczywistości, nawet takie strony mogą zawierać błędne informacje.