Akcesoria samochodowe – czyli co usprawni codzienną jazdę

Czas wolny

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że samochód oprócz ściśle podstawowego wyposażenia, potrzebuje również wiele dodatkowych akcesoriów, które sprawiają, że jazda jest wygodniejsza, a eksploatacja auta znacznie łatwiejsza.

Akcesoria samochodowe – z czego można wybierać?

Oczywiście do tego rodzaju przedmiotów zaliczyć można zarówno opony letnie i zimowe, jak i na przykład kosmetyki oraz oprzyrządowanie do mycia samochodu. Mogą to być także akcesoria bardziej wyszukane, jak na przykład neony/diody służące do podświetlenia wnętrza i podwozia. Zaczynając od rzeczy praktycznych, można stwierdzić, że kierowcy najczęściej wybierają kosmetyki samochodowe, które przydatne są do pielęgnacji każdego samochodu. Najbardziej typowe zestawy obejmują: szampony (zwykłe i z woskiem), pastę nabłyszczającą do karoserii, spray konserwujący i nabłyszczający kokpit, a także szczotki do mycia. W miesiącach zimowych bardzo przydatne będą również rzeczy, które pomogą w walce ze skutkami mroźnej pogody. Można tutaj wymienić np. silikon do uszczelek (który zapobiega ich przymarzaniu do karoserii) oraz odmrażacze: do zamków i szyb. Te drugie wspomagają bowiem pracę klasycznej skrobaczki. Zimą wśród niezbędnych akcesoriów dla ludzi żyjących w rejonach górskich znajdują się zaś łańcuchy na koła, a dla wszystkich innych – pokrowiec na akumulator, który zapobiega jego wychłodzeniu. Dla kierowców, których auta całe dnie, a czasem i noce, spędzają na zewnątrz, bardzo przydatne stać się mogą również pokrowce na szyby przednie. Dzięki nim nie zostaną one bowiem pokryte przymarzniętym śniegiem i po zdjęciu pokrowca samochód będzie od razu gotowy do jazdy.

Samochodowa „elektronika”

Jeśli chodzi o akcesoria samochodowe, to rzeczami, które nie są zazwyczaj niezbędne, ale za to przydatne i miłe w użytkowaniu, są różne przedmioty elektroniczne. W ostatnich latach popularność zyskały na przykład tzw. zestawy głośnomówiące, które pozwalają na swobodne rozmowy telefoniczne bez potrzeby trzymania aparatu w ręce (co jest z resztą zabronione). Tego rodzaju zestawy coraz częściej podpinać można do samochodowego systemu audio, dzięki czemu możliwe jest sterowanie nimi za pomocą komend głosowych. Inną opcją jest używanie ich przy pomocy przycisków znajdujących się na panelu sterowania. Tańszymi rozwiązaniami są zaś zestawy łączące się z telefonem bezprzewodowo – przy pomocy Bluetooth. Innym ciekawym artykułem samochodowym jest nawigacja GPS, która jest dostępna w kilku opcjach. Modele tańsze zasila się z gniazda zapalniczki i mocuje na przyssawce do przedniej szyby. Modele droższe wbudowane są zaś w samochodowe stacje multimedialne. Wśród powszechnie używanych akcesoriów znajdują się zaś radioodtwarzacze, na których słucha się radia, ale odtwarzają one także płyty CD, pliki mp3 i muzykę z portów USB. Można jednak do nich dokupić dodatkowe głośniki lub wzmacniacze. W znaczący sposób mogą bowiem one poprawić brzmienie muzyki, co umili samochodowe podróże. Wszystkie te akcesoria sprawią zaś, że jazda samochodem będzie o wiele wygodniejsza.

 

Portal Motos.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.