Raport diagnostyczny a historia pojazdu

Biznes

Przed zakupem używanego samochodu warto zapoznać się z jego historią. Uniknięcie tego działania może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, a nierzadko nawet zdrowotnych. Niewykryte wady auta bywają bardzo kosztowne w naprawie, jednocześnie stanowiąc poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kupując używany samochód, należy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Numer VIN

Znany również jako numer nadwozia, Vehicle Identyfication Number to 17-znakowa identyfikacja każdego pojazdu. Rozkodowanie numeru VIN pozwala na precyzyjne określenie roku produkcji danego pojazdu, a także rodzaju wyposażenia fabrycznego czy typu nadwozia. Uzyskany od sprzedającego numer identyfikacyjny warto porównać z danymi określonymi w treści oferty. Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza zestawienie aktualnego wyposażenie auta z jego konfiguracją fabryczną. Pomaga to w określeniu, czy dany samochód uległ w przeszłości wypadkowi. Nierzadko po kolizji zakładane są tańsze odpowiedniki komponentów, które niekonicznie odpowiadają specyfikacji fabrycznej.

Sprawdzanie wyposażenia

Decydując się na zakup używanego pojazdu warto sprawdzić między innymi zewnętrzne wykończenie, czyli listwy, klamki czy zderzaki. Należy mieć na uwadze także kolor lakieru oraz tapicerki. Zaleca się sprawdzenie szyb oraz lusterek pod kątem możliwości składania i podgrzewania, liczbę poduszek powietrznych czy sprawność elektroniki odpowiedzialnej za sterowanie szyb. Nie bez znaczenia pozostają również dodatki z pozoru mniej znaczące, czyli rodzaj systemu audio czy typ nawigacji. W powypadkowych samochodach większość tych elementów jest zazwyczaj wymieniana na części nieoryginalne lub pochodzące z innego modelu. Mogą mieć inny kolor, a także odmienne parametry od elementów fabrycznych.

Cofanie licznika

Korekta licznika jest powszechnym i spotykanym na rynkach całej Europy zjawiskiem. Niemały procent wszystkich używanych pojazdów wystawianych na sprzedaż posiada cofnięty przebieg. Proceder ten jest niezwykle popularny również w Polsce, ponieważ samochody z większym przebiegiem dłużej i słabiej się sprzedają. Korekta licznika może być dokonywana nawet dwukrotnie, jeżeli na przykład pojazd sprowadzony został z zagranicy. Na zbadanie rzeczywistego przebiegu pozwala profesjonalna diagnostyka samochodów. Uzyskiwany w ten sposób raport diagnostyczny jest najlepszym sposobem na poznanie autentycznej historii danego pojazdu.

Powypadkowe i uszkodzone samochody

Najłatwiej oraz najtaniej kupić można samochody rozbite i powypadkowe. Zwykle pochodzą z importu, na przykład z Holandii lub Niemiec. Liczba powypadkowych pojazdów rośnie jednak także w Polsce, z uwagi na systematyczny wzrost wszystkich rejestrowanych aut. Na samochodach uszkodzonych zarobić można całkiem sporo, przez co cieszą się one powodzeniem u handlarzy. Odpowiednia diagnostyka samochodów pozwala na dokładne zweryfikowanie historii pojazdu, a tym samym ułatwia zapoznanie się z ewidentnymi śladami uszkodzeń.

Portal Autotesto.pl wsparł nas merytorycznie.