Pakowanie paczek przeznaczonych do wysyłki

Poradniki

Paczki, które wysyłasz, często przemierzają wiele setek kilometrów. Poczta lub firma kurierska dba o to, by bezpiecznie dotarły na miejsce. Do Twoich zadań będzie należało odpowiednie przygotowanie paczki do wysyłki – zapakowanie wszystkich przedmiotów tak, by nie zostały uszkodzone w czasie transportu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowania paczki do wysyłki?

Zanim przystąpimy do pakowania, powinniśmy ocenić, jakiego rodzaju opakowanie będzie nam potrzebne. W tym celu powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wielkość wysyłanego przedmiotu, ale i jego wagę. Dodatkowe materiały zabezpieczające mogą okazać się niezbędne, w przypadku gdy będziemy wysyłać bardzo delikatne przedmioty, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Nie bez znaczenia jest również koszt wysyłki – szczególnie w przypadku, gdy wysyłamy więcej przesyłek, może mieć on niebagatelne znaczenie. Osoby, które wystawiają przedmioty na internetowych aukcjach dobrze to wiedzą – nie opłaca się sprzedawać przedmiotów tanio, później dopłacając samemu do kosztów opakowania.

Koperty bąbelkowe – najlepszy sposób na zapakowanie drobnych przedmiotów

W przypadku, gdy chcemy przesłać mniejsze przedmioty, najlepszym rozwiązaniem będą koperty bąbelkowe. Mają one wiele zalet. Po pierwsze, zabezpieczają przedmiot przed uszkodzeniem. Po drugie, możemy je kupić na każdej poczcie, a ich cena jest niska (20 gr – 1 zł).
Możemy zakupić koperty bąbelkowe w różnych rozmiarach. Największe koperty w formacie A3 pomieszczą nawet przedmiot o wadze 2 kg.

Przedmioty, które nie są łatwo podatne na uszkodzenie wystarczy włożyć do koperty i ją zakleić. W przypadku rzeczy łatwo podatnych na uszkodzenie warto najpierw przedmiot w coś zawinąć. Możemy wykorzystać do tego celu papier lub stare gazety. Innym dobrym pomysłem będzie wykorzystanie dwóch kopert: najpierw wkładamy przedmiot do mniejszej i ciasno oklejamy taśmą klejącą, tak aby go unieruchomić, dopiero później do drugiej, którą zaklejamy.

Pakujemy duże przedmioty

W celu zapakowania dużych przedmiotów potrzebne nam będą pudła lub kartony. Nie należy wykorzystywać starych, używanych kartonów, które mogą mieć wypaczone dno. Pudła sklejamy przy pomocy odpowiednio szerokiej, mocnej taśmy klejącej.

Wkładamy przedmiot do sklejonego pudła. Należy pamiętać, że aby przedmioty nie zostały uszkodzone w czasie transportu, wnętrze kartonu lub pudełka powinno być całkowicie wypełnione, tak aby nie pozostawało żadne wolne miejsce. Możemy w tym celu wykorzystać papier, stare gazety lub folię bąbelkową. Jeżeli zamierzamy wysłać kilka przedmiotów, każdy z nich powinien być osobno owinięty w papier. W takiej sytuacji warto również używać tekturowych przegródek.

Jeżeli zamierzamy wysłać towar delikatny, na przykład szkło, warto wykupić na poczcie lub w firmie kurierskiej odpowiednią opcję dostawy. W takim przypadku powinniśmy również wyraźnie zaznaczyć to na paczce.

Stosując się do tych wskazówek, możesz mieć pewność, że Twoja paczka bezpiecznie dotrze do celu.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona cgc.net.pl.