Jaki zegarek sportowy warto kupić?

Czas wolny

Zegarek sportowy przeznaczony jest dla osób prowadzących aktywny tryb życia, u których zwykłe zegarki nie będą dobrze i w prawidłowy sposób spełniały swojej roli. Przed wyborem konkretnego modelu warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, które powinny wyróżniać dobry zegarek sportowy, mający wytrzymać bez zarzutów zmienne warunki atmosferyczne, wstrząsy czy zalanie wodą.

Zegarek sportowy – jak wybrać najlepszy?

Na pewno nie warto kupować zegarka sportowego pochopnie, należy najpierw zrobić rozeznanie wśród różnych marek i parametrów, jakimi poszczególne zegarki się wyróżniają. Zegarek sportowy wcale nie jest luksusem, obecnie ceny tego typu gadżetów spadają, a taki zegarek znacznie ułatwia życie osobie aktywnej. Wśród dodatków, jakie posiada dobry zegarek sportowy warto wymienić pulsometr, krokomierz, licznik kalorii, a nawet monitorowanie tempa, trasy i natężenia codziennego treningu. Dla osoby aktywnej, która ćwiczy regularnie i sprawdza swoje osiągnięcia, takie aplikacje w zegarku sportowym mogą się okazać niezwykle ważne. Na rynku jest wiele zegarków sportowych, ale każdy jest inny – warto wiedzieć, jakie funkcje są obecnie standardem, a na co można sobie pozwolić już nadprogramowo.

Zegarek sportowy czy smartwatch?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zdecydować się na zegarek sportowy czy może na bardziej zaawansowany smartwatch. Zegarek sportowy może być noszony na co dzień, część z nich ma bowiem bardzo stylowy design, jednak smartwatch tak dużą uniwersalnością się nie cechuje i jest dedykowany typowo na treningi. Smartwatch zapewnia również prostą i szybką synchronizację z telefonem i szereg dodatkowych funkcji, które mają jedynie najlepsze i zarazem najdroższe zegarki sportowe. Tego typu urządzenie jest w pełni kompatybilne z laptopem, komputerem stacjonarnym czy smartfonem z systemem Android/iOS. Nadaje się dla kogoś, kto ćwiczy dużo i stale monitoruje swój plan treningowy. Pamiętajmy, że dla wysokiej jakości pomiarów w funkcji smart coaching, zegarek musi zostać wyposażony w GPS!

Na jakie dodatkowe parametry warto zwracać uwagę?

Przy zakupie zegarka sportowego jednym z istotnych aspektów jest jego odporność na wstrząsy, pył, uszkodzenia mechaniczne. Jest kilka klas wodoszczelności – od 30m umożliwiającej mycie rąk z zegarkiem na nadgarstku, po 300m w przypadku zegarków profesjonalnych przeznaczonych dla nurków. Dobry zegarek sportowy to taki, który posiada klasę wodoszczelności oscylującą wokół 0m lub więcej, czyli taki, w którym możliwe jest pływanie, a zmienne warunki pogodowe i pot nie odbiją się negatywnie na jego działaniu.

Przy zakupie sportowego zegarka zwracajmy uwagę na przyciski oraz wyświetlacz – muszą działać płynnie i być ergonomiczne, co przekłada się na wygodę stosowania również podczas treningu. Wyświetlacz powinien posiadać mocne nasycenie barw, dzięki czemu będzie dobrze widoczny nawet w dni, podczas których znajdziemy się w pełnym słońcu, natomiast dodatkowe podświetlenie będzie bardzo przydatne już po zapadnięciu zmroku.

O porady eksperta zapytaj Zegarmistrz.com