Sposób na zadowolonych pracowników

Biznes Poradniki
Każdy przedsiębiorca dobrze wie, że trzon działalności jego firmy stanowią zatrudnieni pracownicy. To w dużej mierze od ich pracy i zaangażowania uzależniony jest sukces całej firmy i jej zyski.

Wybór wykwalifikowanej, doświadczonej i rzetelnej kadry pozostaje w interesie każdego pracodawcy. Część pracodawców podejmuje się tego zadania osobiście, jeszcze inni posiadają w strukturze firmy wyodrębniony dział personalny, który zajmuje się rekrutacją na poszczególne stanowiska, planowaniem ścieżek kariery czy zatrudnianiem nowych pracowników. Nie brakuje również pracodawców, którzy w sferze zatrudniania nowych pracowników ufają agencjom pośrednictwa pracy. W każdym z wymienionych wypadków dąży się jednak do tego samego rezultatu: zatrudnienia kompetentnych pracowników, którzy staną się dla firmy cennym nabytkiem.

Warto jednak pamiętać, że najbardziej wydajnym pracownikiem jest ten, który czuje się doceniony w miejscu pracy i jest zadowolony z warunków zatrudnienia. Pracodawca, który szanuje swoich pracowników, dba o ich potrzeby oraz oczywiście odpowiednio ich wynagradza za wykonaną pracę, z pewnością będzie zadowolony ze swojej kadry zawodowej. Polscy pracownicy w kwestii swojego zatrudnienia najczęściej skarżą się właśnie na niskie zarobki. Pracownik, który czuje się niesprawiedliwie opłacany w stosunku do swojego zaangażowania czy kompetencji, może odczuwać frustrację, co znacznie obniży poziom wykonywanych przez niego obowiązków. Dlatego należy dbać, by każdy pracownik w firmie otrzymywał wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska i powierzonych obowiązków.

A jak zmotywować pracownika do jeszcze wydajniejszej pracy? Dobrym sposobem może być nagroda dla najbardziej zaangażowanych pracowników. Nagroda może mieć postać premii pieniężnej lub bonu towarowego. Nie do pogardzenia będzie również elegancka nagroda rzeczowa: zegarek, pióro czy szykowna, skórzana aktówka. Najważniejsze, by pracownicy poczuli, że mają się po co starać. Trzeba jednak zachować rozsądek, by koleżeńska rywalizacja nie przemieniła się w wyścig szczurów. Miła, przyjacielska atmosfera w biurze jest bardzo ważna.

Za osiągniecie wysokiego wyniku, na który pracowała cała kadra zatrudniona w firmie, pracodawca powinien wynagrodzić sprawiedliwie wszystkich pracowników, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Na taką ewentualność można w nagrodę zafundować pracownikom specjalistyczne szkolenie, które podniesie ich kwalifikacje zawodowe i pozwoli nabyć nowe umiejętności. Alternatywą jest również impreza lub wyjazd integracyjny, na którym pracownicy zregenerują siły przed dalszą pracą, jak również mogą lepiej się poznać. Oczywiście miłą nagrodą jest zawsze podwyżka, lub jednorazowa premia pieniężna, ale trzeba pamiętać, by sprawiedliwie wynagrodzić wszystkich zatrudnionych pracowników.

Pracodawca powinien pamiętać, że sukces jego przedsiębiorstwa jest w dużej mierze uzależniony od satysfakcji, a co za tym idzie wydajności pracowników. Jego obowiązkiem jest zapewnić im dobre warunki zatrudnienia.