Od kilkunastu lat można zauważyć wzrost zainteresowania usługami lotniczymi. Ludzie nabierają coraz więcej zaufania do podróży samolotami, zarówno dzięki niższymi cenami biletów, jak i rzadziej występującymi wypadkami. Linie lotnicze korzystają na tym swoistym pospolitym ruszeniu i powiększają swoje oferty o kolejne kraje, dzięki czemu wzrasta konkurencja, a wraz z nią większa ilość klientów. Coraz częściej dokupują także kolejne statki powietrzne, bowiem ceny samolotów od dłuższego czasu maleją.
Specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż od kilku lat rośnie tendencja do sprzedawania używanych sprzętów na różnego rodzaju portalach i forum. Właśnie tam zwolennicy latania mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu, który będzie im służył przez lata. Ceny samolotów wahają się od sześćdziesięciu tysięcy euro do kilku milionów. Podstawowa różnica polega na tym, jaki sprzęt jest potrzebny i przede wszystkim, jaki jest cel jego użytku.
Ceny samolotów zależne są od tego, czy mowa o pasażerskich, wojskowych czy może o awionetkach. W Polsce najbardziej znaną jest Cessna 152, której prędkość przelotowa wynosi dwieście kilometrów na godzinę. Dzięki temu na drugi kraniec Polski można dostać się w trzy bądź cztery godziny. Ceny samolotów tego typu rozpoczynają się do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nowa cessna można zakupić już za około 120 tysięcy złotych. Na portalach można także znaleźć używane sprzęty już od 50 tysięcy złotych. Często zwolennicy latania składają się na zakup jednego, dzięki czemu koszt rozłożony jest na cztery osoby, a samolot dostępny dla każdego z nich. Na rynku można jednak znaleźć wiele tańszych ofert. Ultralekki samolot z fabryki Ekolot to wydatek rzędu 40 – 50 tysięcy złotych.
Oczywiście ceny samolotów specjalistycznych to o wiele potężniejsze kwoty. Zakup takiego sprzętu odbywa się często poprzez specjalnie przygotowywane przetargi, dzięki którym można postarać się o jak najlepsze ceny. Specjaliści stworzyli listę kilku najdroższych sprzętów, wykorzystywanych najczęściej przez wojsko bądź największe linie lotnicze. Ceny samolotów sięgają wtedy nawet do 2,4 miliarda dolarów. W ten sposób bombowiec strategiczny B-2 Spirit, którego producentem jest amerykańska firma, kosztuje od 700 milionów. Inny przykład to samolot strategiczny C-17A Globemaster III, produkowany przez Boeing. Cena wynosi około 400 milionów dolarów. Kolejnym drogim sprzętem, tym razem do wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej to E-3 Sentry. Ceny samolotów tego typu wynoszą ponad 300 milionów dolarów.
Najbardziej znane samoloty pasażerskie nie kosztują mniej. Ceny samolotów wyprodukowanych przez Airbus – czołowego przedstawiciela tego typu sprzętu, wynoszą od 80 do 400 milionów dolarów. Dwupoziomowy A380 to największy i zarazem najdroższy samolot pasażerski, którego cena na rok 2015 wynosi ponad 420 milionów dolarów. Jest w stanie pomieścić na pokładzie ponad 500 osób przy podziale na trzy klasy. Przy konfiguracji maszyny do standardu klasy ekonomicznej może znaleźć się nawet ponad 800 osób. Wszyscy znamy ceny samolotów, orientujemy się także w kwotach zakupu łódek bądź statków. Samoloty i różnego rodzaju modele do tej pory są tajemnicą, którą producenci coraz częściej odkrywają.