Uniwersalny pilot potrafi ułatwić życie!

Poradniki

Zdecydowana większość urządzeń w naszym domy obsługiwana jest przez pilot zdalnego sterowania, a ponieważ tak bardzo cenimy sobie wygodę i prostotę użytkowania, szczególną uwagę należałoby zwrócić na uniwersalny pilot, który za pośrednictwem fal radiowych, podczerwieni, a w nowszej generacji sprzętów bluetooth, czy Wi-Fi będzie idealnym rozwiązaniem dla naszego domu.

Zwykle na stoliku przed telewizorem mamy pilot do DVD, pilot do dekodera, telewizora, wieży, klimatyzacji, rolet, drzwi do garażu, pilot do bramy i wiele innych. Takie piloty nie są zbyt trwałe, szybko się psuja i trzeba zakupić nowy. Jeśli faktyczni jesteśmy zmuszeni do takiego zakupu, warto zwrócić uwagę na uniwersalny pilot, który przejmuje funkcje kilku pilotów. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że aby taki pilot mógł obsługiwać nasze domowe urządzenia trzeba go najpierw odpowiednio zaprogramować. Polega to zwykle na wpisaniu do pamięci pilota specjalnego kodu dostępnego. W nowszych technologiach też polega to na wpisaniu kodu, chociaż czasem konieczne jest instalowania oprogramowania na komputerze, w celu określenia swoich preferencji.

Oczywiście nie jest tak, że tego typu przedmiot jest nam niezbędny, jeśli nie mamy zbyt dużej ilości sprzętu audio-wideo, uniwersalny pilot nie musi być dla nas wcale pomocny. Wiele osób nie potrafi obsługiwać zaawansowanej technologii i lepiej radzi sobie z kilkoma, a nie jednym pilotem.

Jakie typy pilotów wyróżniamy? Uniwersalny pilot może być oryginalnym urządzaniem dołączonym na przykład do telewizora, a w dodatku będzie posiadał możliwość kontrolowania innych urządzeń elektrycznych na pilota. Bardzo popularne są te zamienniki, które mają nam zastąpić zepsuty lub zagubiony oryginał, a posiadają więcej funkcji niż podstawowy. Na końcu uniwersalny pilot, najlepszy z całej trójki, bo nie posiada większych ograniczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie sterować prawie każdym typem urządzenia, włącznie z klimatyzatorami, okapem kuchennym czy bramą garażu, jak również bramą wjazdową na posesję.

Przymierzając się do zakupu produktu tego typu nasza uwagę powinna przykuwać nie tylko cena. Uniwersalny pilot powinien mieć dobre parametry. Dobre sterowniki to podstawa, bo bez nich nie będziemy mieć możliwości obsługiwania konkretnych urządzeń. Wiele osób przyjmuje, że uniwersalny pilot z zasady ma obsługiwać wszelkie sprzęty, ale tak naprawdę konieczna jest analiza osiągów i możliwości, bo niektóre piloty niestety nie obsługują pewnych urządzeń.

Przykładem naprawdę interesującego i zarazem nowoczesnego pilota do sprzętu audio jest Philips TSU9800. Ten uniwersalny pilot swym wyglądem bardziej przypomina tablet. Dotykowy ekran, możliwość komunikowania się z urządzaniami za pomocą podczerwieni, fali radiowych oraz Wi-Fi, a dodatkowo rejestruje makropolecenia do 250 kroków. Jest to jeden z wielu podobnych produktów na rynku technologicznym, ale zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, gdyż posiada dobre sterowniki i jest w stanie obsłużyć różnego rodzaju urządzenia.