Na czym polega komputerowa diagnostyka samochodu?

Poradniki

Chyba nie ma użytkownika samochodu, który od czasu do czasu nie spotkałby się z kontrolką świecącą na desce rozdzielczej. Może ona informować o konieczności wymiany oleju bądź uszkodzonej żarówce. Jaki mechanizm jest za to odpowiedzialny? To komputer pokładowy, dzięki któremu można zachować kontrolę nad pojazdem. Gdy auto zaczyna odmawiać posłuszeństwa i nie wiadomo, co jest przyczyną, należy skierować się do specjalisty zajmującego się diagnostyką samochodów.

Na czym polega diagnostyka samochodów?
Diagnostyka komputerowa umożliwia zlokalizowanie większości usterek. Dlatego też jest to usługa bardzo przydatna. To świetne rozwiązanie w przypadku zakupu samochodu używanego. W takiej sytuacji warto udać się do odpowiedniego warsztatu, gdzie specjalista podłączy komputer pokładowy do laptopa i sprawdzi, w jakim stanie jest dane auto oraz jak prezentuje się jego wyposażenie. W taką usługę dobrze jest zainwestować, aby uniknąć niemiłego rozczarowania.

Zalety diagnostyki komputerowej
Podstawową zaletą diagnostyki jest to, że dzięki niej nie trzeba rozbierać pojazdu, aby sprawdzić co w nim nie działa prawidłowo. Jak to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że sprzęt dokonuje porównania wartości parametrów występujących w danym aucie z tymi, które określił producent. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu możliwe jest zdiagnozowanie stanu wszystkich układów w samochodzie. Komputery nowoczesnych aut osobowych i nie tylko posiadają już wbudowane układy diagnostyczne. Jeśli więc parametry któregokolwiek z podzespołów odbiegają od przyjętej normy, komputer pokładowy zapisuje to w formie kodu błędu. Pracownik specjalistycznego zakładu taki kod może odczytać bardzo szybko, ale nie stanowi to od razu diagnozy. Faktyczny problem można określić dopiero po złączeniu ze sobą dwóch komputerów.

Diagnostyka komputerowa – tak czy nie? 
Diagnostyka samochodów ma także swoich zagorzałych przeciwników. Mimo to raczej nie ma szans na jej wyeliminowanie. W przyszłości będzie ona stanowiła podstawę podczas rozwiązywania i diagnozowania awarii wszelkiego rodzaju. Nie bez powodu coraz większa liczba zakładów zaopatruje się w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Sprzyja temu również prawo, które nakazuje, aby każdy samochód posiadał standardowe gniazdo pozwalające na odczytywanie kodów niesprawności. Dzięki temu najważniejsze parametry usterek można zdiagnozować niezależnie od marki auta.

Kiedy udać się do warsztatu samochodowego?
W sytuacji, gdy w aucie zapalają się kontrolki ostrzegawcze lub mają miejsce inne problemy warto wybrać się do specjalistycznego warsztatu samochodowego i przeprowadzić profesjonalną diagnostykę samochodu. Wczesna naprawa może uchronić przed poważniejszymi usterkami i nieprzyjemnymi sytuacjami. Diagnostyka komputerowa to świetny sposób na sprawdzenie stanu samochodu i przedłużenie jego żywotności. Warto sobie i swoim bliskim zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nie bez powodu coraz więcej samochodów posiada komputer pokładowy. Taka jest przyszłość motoryzacji.